سفر رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان به خراسان رضوی؛

مهندس خرم: توسعه پایدار بدون توجه به آمایش سرزمین ممکن نیست/ نهایی شدن شرح خدمات در سه رشته نقشه برداری، شهرسازی و ترافیک

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان گفت: توسعه پایدار بدون توجه به طرح‌های آمایش سرزمین ممکن نیست.

به گزارش روابط عمومی سازمان، مهندس خرم که برای بازدید از سازمان نظام مهندسی ساختمان خراسان رضوی به مشهد مقدس رفته است، در جمع پرسنل این سازمان خواهان توجه هرچه بیشتر به مباحث انرژی و اجرایی کردن این مباحث در ساخت و سازهای شهری شد.

رئیس شورای مرکزی سازمان که در ابتدای دوره آشنایی با مباحث بهینه‌سازی انرژی با نگاه به مدیریت سبز سخن می‌گفت، طرح های آمایش سرزمینی را حلقه مفقوده توسعه کشور عنوان کرد و گفت: طبق پیش‌بینی طرح آمایش سرزمینی در سال 53 به دلیل وجود ذخایر نفت و گاز و دریانوردی از طریق آبهای آزاد مقرر بود تا سال 78 حدود 25 میلیون نفر در مناطق شمالی خلیج فارس و دریای عمان ساکن باشند که این رقم به دلیل عدم توجه طرح آمایش سرزمین و توسعه نامتوازن صنایع و آسیب‌های فراوان به محیط زیست جمعیت این مناطق در حال حاضر 2/5 میلیون نفر است، که این امر به خوبی ضرورت توجه به طرح‌های آمایش سرزمینی را نشان می‌دهد.
 
وزیر اسبق راه و ترابری، تعلل در اجرای تصمیمات درست را یکی دیگر از آسیب‌های موجود در فرایند مدیریت دانست که باعث تاخیر فراوان در اجرای پروژه‌ها در تمامی سطوح می‌شود. 
 
مهندس خرم اظهارداشت: تاخیر در اجرا و تکمیل پروژه ها باعث ایجاد هدر رفت فراوان منابع مالی، انسانی و محیط زیستی شده و هزینه نهایی را بسیار افزایش خواهد داد. 
 
وی خواهان توجه بیش از پیش مدیران تصمیم‌گیر و جامعه مهندسی به عنوان مجریان پروژه های عمرانی به این مهم شده و افزایش بهره وری را در گرو برنامه ریزی صحیح و اجرای به موقع آن دانست.
 
مهندس خرم در پایان با تاکید بر اهمیت مبحث 19 مقررات ملی ساختمان از سازمان نظام مهندسی استان خواست تا در راستای اجرایی شدن این مبحث در تمامی پروژه‌های ساختمانی در کوتاه‌ترین زمان ممکن و تا پایان سال جاری اقدام کند.
 
 در این دوره مهندس طاهری اصل رئیس کمیسیون انرژی، استاندارد مصالح و محیط زیست شورای مرکزی مطالبی را جهت آشنایی با مباحث بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان با نگاه به مدیریت سبز در دو بخش ارائه کرد.
 
مهندس طاهری اصل با اشاره به میزان بالای سرانه مصرف انرژی‌ در کشور، عدم توجه به مدیریت صحیح منابع انرژی و استفاده اندک از انرژی‌های تجدیدپذیر و سبز را باعث خسارت‌های جبران ناپذیر در کشور دانست. 
 
وی توجه بیش از پیش به مبحث بهینه‌سازی انرژی و مدیریت صحیح منابع را ضرورت حال حاضر کشور دانست که از سطوح تصمیم‌گیری کلان تا مصرف‌کنندگان خرد باید آن را در نظر بگیرند.
 
در این دوره چهار ساعته مهندس طاهری اصل راهکارهای کاربردی به منظور آشنایی با مباحث بهره وری انرژی را برای پرسنل سازمان نظام مهندسی ساختمان استان بیان کرد.
 
تجلیل از مهندسان پیشکسوت جامعه مهندسی استان 
 
در ادامه برنامه رئیس شورای مرکزی در شهر مشهد، با شش تن از پیشکسوتان جامعه مهندسی استان دیدار و با گرامیداشت دستاوردهای یک عمر فعالیت مهندسی از زحمات ایشان قدردانی کرد.
 
دیدار دکتر اخوان عبداللهیان ، مهندس دیشیدی ، مهندس محمدرضا رئیسی ، مهندس کامران دیسفانی ، مهندس نقیبی بیدختی و  دیدار با خانواده مرحوم دکتر فرشیدیانفر برنامه انتهایی روز اول سفر مهندس خرم به مشهد بود.
 
در این دیدارها مهندس خرم با بیان اینکه پیشکسوتان ستون‌های رفیع جامعه مهندسی هستند، دستاوردهای سترگ ایشان را مرهون تلاش همراه با صداقت، درایت و دلسوزی دانست و حضور ایشان را مایه افتخار جامعه مهندسی برشمرد.
 
رئیس شورای مرکزی نقش خانواده و همسران ایشان را در رسیدن به این جایگاه بسیار مهم توصیف کرد و گفت بدون پشتیبانی، همراهی و همدلی خانواده در پیمودن این مسیر سخت و طولانی، امروز چنین شان و منزلتی به دست نمی‌آمد.
 
مهندس خرم در دیدار با خانواده زنده‌یاد دکتر فرشیدیانفر نیز ضمن گرامیداشت یاد و خاطره آن مرحوم خدمات ایشان در حوزه صنعت و مهندسی ساختمان ماندگار و کم‌نظیر توصیف کرده و فقدان ایشان را خسارتی بزرگ برای جامعه مهندسی دانست.
 
در این دیدارها لوح یادبودی و هدایایی به پاس خدمات ارزنده‌ی ایشان اهدا شد.
 
دیدار با هیأت مدیره و بازرسان نظام مهندسی خراسان رضوی

در ادامه این سفر، اعضای هیات مدیره و بازرسان سازمان نظام مهندسی ساختمان خراسان رضوی با مهندس احمد خرم، رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان (شورای مرکزی) دیدار و درباره مسایل مختلف گفتگو کرد.

در ابتدای این دیدار که به میزبانی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان برگزار شد، مهندس بشیر رئیس سازمان ضمن خوشامدگویی به مهندس خرم و هیأت همراه به بیان دغدغه‌ها و مشکلات جامعه مهندسی استان پرداخت.

مهندس بشیر، بحث تعارض منافع و نحوه مشارکت سازمان در بحث اقدام ملی مسکن را دغدغه‌های مهم سازمان عنوان کرد و خواهان شفاف‌سازی تعارض منافع برای اعضای هیأت مدیره، گروه‌ها و کمیسیون‌های تخصصی، بازرسان و کارشناسان سازمان شد. وی با بیان مشکلات ایجاد شده بخصوص در شهرهای کوچک پیشنهاد داد تا این اجرای موضوع تا تعیین تکلیف اصلاح قانون نظام مهندسی متوقف شود.

رئیس سازمان همچنین مشارکت سازمان در راستای اجرای طرح اقدام ملی مسکن بدون در نظر گرفتن منافع جامعه مهندسی و سازمان‌های استان را غیرقابل قبول خواند و خواهان اخذ درصدی از حق قانونی جهت صدور شناسنامه فنی و ملکی شد.

در ادامه هر یک از اعضای هیأت مدیره و نماینده بازرسان سازمان به بیان دغدغه‌ها و معضلات موجود پرداختند.

اهم نکات مطرح شده در جلسه به شرح زیر است:

دکتر سیفی: کاهش دخالت‌های دولتی در سازمان به عنوان یک سازمان مردم‌نهاد و غیردولتی / واقعی شدن تعرفه خدمات مهندسی

مهندس مهاجر: شفاف شدن مصادیق تعارض منافع / بومی شدن مقررات ملی ساختمان بنا به شرایط اقلیمی و فرهنگی بخش های مختلف کشور / تمدید زمان اعتبار پروانه‌ها در شهرهای نارنجی کرونایی / شفاف شدن حدود مسئولیت هر ناظر در ساختمان‌های با ناظرین متعدد در یک رشته

مهندس زارعی: عدم دخالت دولت در اداره امور سازمان به عنوان بخش غیردولتی

مهندس سریری: واقعی شدن تعرفه‌ها و بازنگری در ساختار شکست در راستای عادلانه کردن آن بخصوص برای رشته برق

مهندس افخمی: وحدت رویه کشوری بین نظام مهندسی استان‌ها با ابلاغ موارد از طریق شورای مرکزی جهت رفع اختلافات استانی

مهندس فروهرنیا: پیگیری مکاتبات استان‌ها با وزارتخانه توسط شورای مرکزی / بازنگری در بحث مسئولیت مادام‌العمر مهندسان ناظر

دکتر صبری: نهایی شدن و ابلاغ شرح خدمات و همچنین تدوین مباحث مقررات ملی در رشته‌های شهرسازی، نقشه‌برداری و ترافیک / تدوین مبانی قیمت‌گذاری /  اجرایی شدن مبحث 22 و 21

دکتر معظمی: ابلاغ مبحث 23 (الزامات ترافیکی ساختمان‌ها) / اجرای طرح خدمت سربازی در سازمان نظام مهندسی

دکتر ظریف: به سرانجام رسیدن اصلاح قانون نظام مهندسی / شفاف سازی تعارض منافع

مهندس دباغ: اصلاح مبانی تعرفه بر اساس نگاه به هفت رشته تخصصی و عادلانه شدن تعرفه در رشته های نقشه برداری، شهرسازی، ترافیک

دکتر مداحی: اجرای بحث ممیزی انرژی / اجرای طرح برچسب انرژی ساختمان / زمان‌مند شدن مسئولیت مهندسان ناظر با توجه به عمر مفید ساختمان

دکتر استادی: شفاف شدن مصادیق تعارض منافع / تدوین مباحث مقررات ملی در رشته‌های شهرسازی، نقشه‌برداری، ترافیک

مهندس صباغیان: واقعی شدن تعرفه خدمات مهندسی / بازنگری در تعارض منافع بخصوص برای شهرهای کوچک / وحدت رویه در بیمه مهندسین / بازنگری در شیوه‌نامه جدید شرکت‌های ناظران حقوقی و طراحان

شفاف شدن مصادیق تعارض منافع

در ادامه مهندس جنتی‌پور عضو شورای مرکزی و عضو هیأت مدیره نظام مهندسی خراسان رضوی در دوره هشتم ضمن بیان خلاصه‌ای از اقدامات انجام شده در این دوره شورای مرکزی در جهت اصلاح نظام نامه‌ها، قوانین و مباحث مقررات ملی، توجه مهندس خرم به حل و فصل اختلافات در سازمان‌های نظام مهندسی استان‌ها را مزیتی بزرگ در این دوره دانست.

مهندس جنتی پور گفت هیچ درخواست و مکاتبه‌ای نبوده که مهندس خرم در مدت حداکثر یک هفته پاسخ نداده باشند.

وی ضمن قدردانی از حضور رئیس شورای مرکزی در استان خراسان رضوی، این حضور را فرصتی مغتنم به منظور آشنایی بی‌واسطه با مشکلات و دغدغه‌های جامعه مهندسی استان دانست.

در همین حال، مهندس خرم پس از استماع سخنان حاضرین با بیان اینکه آنچه نفع عموم مردم در آن است، حق است و ماندنی از تمامی منتخبین جامعه مهندسی خواست تا در تصمیم‌گیری و اقدامات انجام شده خیر همگانی را مدنظر داشته باشند.

وی با بیان اینکه خسارت‌ها و بحران‌های موجود در کشور ناشی از نگاه وظیفه‌گرا در مدیریت است، اظهارداشت: این نگاه به مدیریت رفع تکلیف ختم می شود.

مهندس خرم خواهان توجه جدی به نتیجه اقدامات در فرایند تصمیم‌گیری شد و افزود: نتیجه هر تصمیمی باید قبل از اقدام کاملا روشن و قابل دستیابی باشد.

وزیر اسبق راه و ترابری به نقش مشاور و مطالعات میدانی در بحث مدیریت اشاره کرد و گفت: اقدامات در هر حوزه باید پروژه محور باشد. پروژه تعریف کنید و با استفاده از مشاوران کاردان و انجام مطالعات دقیق با در نظر گرفتن تمام جوانب تا حصول نتیجه نسبت به ادراه مجموعه تحت مدیریت خود اقدام کنید.

رئیس شورای مرکزی نظام مهندسی در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع تعارض منافع پرداخت و خاطرنشان کرد: در یک سال اخیر بارها با وزارت راه و شهرسازی مکاتبه صورت گرفته و در جلسات متعدد درخواست سازمان مبنی بر عدم اقدام وزارت در این خصوص تا جمع‌بندی نهایی با شورای مرکزی به ایشان انتقال داده شد.

مهندس خرم از جلسه خود، چند روز قبل از ابلاغ این دستورالعمل با وزیر سابق راه و شهرسازی و معاونت امور مسکن و ساختمان خبر داد و اظهارداشت: متاسفانه برخلاف قول مساعدی که در آن جلسه داده شد، دستورالعمل تعارض منافع به همان شکل ابلاغ گردید

وی ادامه داد: البته در رابطه با این موضوع توسط وزير سابق محترم از بنده سوال شد كه نظر شما در رابطه با تعارض منافع چيست و توضيح لازم ارائه شد مبنی بر اینکه روسای سازمان استان‌ها بدليل تمام وقت بودن تعارض منافع شامل می شود ولى اعضای هیات مدیره باتوجه به اينكه هفته اى ٢ تا ٤ ساعت فعاليت دارند، مشمول تعارض منافع نبايد باشند و براى آنها نرم و حد و حدودى در سقف ظرفيتي كه دارند بايد اجازه داد. از سوی دیگر، هر محروميتى كه ايجاد مى شود بايد حق محروميت ديده و جبران شود. بر همین اساس آقاى مهندس اسلامى وزیر سابق محترم خطاب به آقاى دكتر محمودزاده معاون محترم امور مسکن و ساختمان فرمودند اين نكات قابل تامل است. لذا تقاضا كرديم كه قبل از ابلاغ هر مصوبه و بخشنامه و دستورالعملى نظر سازمان نظام مهندسى كشور لحاظ شود

مهندس خرم تصریح کرد: همچنین به اين نكته تاكيد شد كه وزارت راه و شهرسازى مصوبات، دستورالعمل و بخشنامه ها را بايد به سازمان نظام كشور ابلاغ كند و اختيار ابلاغ به سازمان استانها در آئین نامه اجرايى قانون به سازمان استان ها توسط رئيس سازمان كشور طبق بند ذ ماده ١١٦ بايد انجام شود ولى دو روز بعد بخشنامه بدون لحاظ موارد فوق الذكر ابلاغ شد و پس از ابلاغ تا پایان زمان دولت دوازدهم پیگیری های متعدد انجام شده بی پاسخ ماند.

مهندس خرم نظرات شورای مرکزی را اینگونه عنوان کرد:

-روسای سازمان‌ها حق هیچگونه امضایی در حیطه خدمات مهندسی ندارند.

-اعضای هیأت مدیره به میزان میانگین کارکرد هر استان مجاز به کار هستند.

-در صورت محروم شدن کامل از استفاده از پروانه باید در ازای آن حق الزحمه به این افراد پرداخت شود چرا که استفاده از پروانه از حقوق مکتسبه افراد است و نمی‌توان کسی را از این حق محروم کرد.

مهندس خرم در ادامه به بحث طرح اقدام ملی مسکن پرداخت و گفت: طی آخرین تفاهم‌نامه منعقد شده منافع سازمان‌های نظام مهندسی تامین شده بويژه درآمد مربوط به حق الزحمه شناسنامه فني ملكى و همان تفاهم نامه ملاک عمل می باشد و در این خصوص به صورت رسمی مکاتبه انجام خواهد شد.

وی همچنین از نهایی شدن شرح خدمات در سه رشته نقشه برداری، شهرسازی و ترافیک خبر داد و گفت طی هفته آینده ابلاغات هر سه رشته انجام خواهد شد.

رئیس شورای مرکزی در پایان با بیان اینکه از ابتدای شروع به کار در این سمت اصل را بر همکاری،‌ همفکری و گفتگو با تمامی ارگان‌ها گذاشته است، گفت: هیچ مشکلی با ایجاد تنش و دعاوی در دادگاه‌ها به سرانجام مطلوب نخواهد رسید.

به گفته وی، منافع جامعه مهندسی ایجاب می‌کند ضمن پایداری بر مواضع و خواسته های به حق جامعه مهندسی با نهادهای حاکمیتی و تصمیم‌گیر از قبیل مجلس شورای اسلامی، وزارت راه و شهرسازی، وزارت کشور و سازمان شهرداری‌ها مسیر گفتگو و تعامل را در پیش گرفت.

وی از تمامی اعضای هیأت مدیره خواست تا با پرهیز از اختلافات و فراوش کردن رقابت‌های انتخاباتی نهایت با همدلی، همفکری، هماهنگی و همکاری با یکدیگر در راستای برآوردن وعده‌ها و خدمت به جامعه مهندسی استان و حل مشکلات و گرفتاری های مردم داشته باشند.

تمدید فعالیت دفتر منطقه ای شرق

تفاهم نامه فعالیت دفتر منطقه‌ای شمال شرق مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی تمدید شد.این امضای این تفاهم‌نامه با حضور دکتر شکرچی‌زاده رییس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی وزارت راه و شهرسازی، مهندس خرم رییس شورای مرکزی نظام مهندسی ساختمان، مهندس نژادصفوی مدیرکل راه و شهرسازی خراسان رضوی، مهندس بشیر رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان خراسان رضوی و جمعی از اعضای هیأت‌مدیره سازمان استان، مهندس جنتی‌پور عضو شورای مرکزی و مهندس طاهری اصل رییس کمیسیون انرژی، استاندارد مصالح و محیط زیست شورای مرکزی و به میزبانی اداره کل راه و شهرسازی استان برگزار شد.

در ابتدای این دیدار مهندس مهردوست عضو هیأت مدیره سازمان نظام مهندسی استان گزارشی کوتاه از فعالیت‌های ده ساله مرکز ارایه کردند.
 
از جمله مواردی را که مقرر شد در دستور کار اجرایی در آغاز فعالیت مجدد دفتر قرار گیرد، می توان موارد زیر نام برد:
- پایش وارزیابی ساختمان ها در مبحث انرژی، نظارت و کنترل ویرایش جدید مبحث نوزدهم مقررات ملی ساختمان،
- بررسی نحوه اجرای صحیح استاندارد 2800 و پیوست ششم 
- کنترل و بررسی ضوابط و مقررات شهرسازی و معماری برای افراد معلول جسمی و حرکتی  
- تشکیل کمیته های مشترک با سازمان ها وادارات  دخیل  در کنترل و اجرای مباحث مقررات ملی ساختمان و استفاده از متخصصین استان در تهیه ضوابط وکنترل  دستو العمل ها اجرایی مرتبط 
- توسعه شبکه شتاب نگاری مشهد و استان و درصورت اماده شدن زیر ساخت ها ،راه انداری سامانه پاسخ سریع زلزله در شهر مشهد
- ارایه پیشنهاد راه کار و دستوالعمل برای ساخت و ساز درحریم و نواحی منتهی به گسل ها با توجه به ساختگاه شهر مشهد
- برگزاری رویداد های منطقه ای و ملی پژوهشی و آموزشی در شهر مشهد
 
ساخت یک میلیون واحد مسکونی در سال با روش‌های سنتی غیرممکن است
 
رییس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی وزارت راه و شهرسازی در ابتدای سخنان خود با اشاره به وجود دفتر منطقه‌ای شمال شرق کشور در مشهد به عنوان یکی از فعالترین دفاتر، آن را امتیاز بزرگی برای استان برشمرد و خواهان انعکاس ظرفیت‌های علمی و فنی جامعه دانشگاهی و مهندسی استان از طریق این دفتر به مرکز تحقیقات جهت همکاری‌های آتی شد.
 
وی با بیان خلاصه‌ای از عملکرد مرکز تحقیقات در سال‌های اخیر، از بازنگری در تمامی مباحث در شورای تدوین این مرکز خبر داد و افزود: متاسفانه برخی از این ویرایش‌ها به مرحله ابلاغ رسمی نرسیده و در فرایندهای وزارتخانه معطل مانده است.
 
رئیس مرکز تحقیقات با اشاره به طرح جهش مسکن، ساخت یک میلیون واحد مسکونی در سال با روش‌های سنتی را غیرممکن دانست و گفت: این مرکز در راستای وظایف محول شده شرکت‌هایی که توان صنعتی‌سازی دارند، را شناسایی کرده که طی بررسی‌های بعمل آمده ظرفیت بسیار خوبی در مجموع برای ورود به صنعتی‌سازی مسکن در این رابطه شناسایی شده است.
 
وی در پایان خواهان همکاری دانشگاه‌ها و مراکز علمی کشور با مرکز تحقیقات در راستای پیشبرد روش‌های نوین در ساخت مسکن و همچنین بررسی راه‌های مقابله با پدیده فرونشست زمین در مناطق مختلف کشور شد.
 
مدیرکل رفضای شهرسازی و معماری مشهد باید نشان‌دهنده هویت مذهبی این شهر باشد.
مهندس نژادصفوی در این دیدار با اشاره به وجود بارگاه منور رضوی در مشهد، خواهان توجه هرچه بیشتر به معماری و شهرسازی متناسب با الگوهای ایرانی و اسلامی شد. 
مدیرکل راه و شهرسازی استان با ارائه آماری از نیمه بادوام و کم‌دوام مشهد تقاضای مسکن در این شهر را بسیار زیاد توصیف کرد و با بیان استقبال هم استانی‌ها از طرح جهش مسکن، گفت: برای به سرانجام رسیدن این طرح بزرگ تمامی دستگاه‌های اجرایی باید تمام ظرفیت خود را بکار گرفته و در راستای کمک به قشر آسیب‌پذیر که هدف این طرح هستند تمام سعی خود را بکار ببندند.
 
مهندس خرم، رئیس شورای مرکزی نظام مهندسی ساختمان در این دیدار  گفت: اتلاف سرمایه در پروسه ساخت و ساز از عوامل اصلی افزایش قیمت تمام شده مسکن است.
 
وی با اشاره به بحران آب در کشور، توجه بیش از پیش به میزان مصرف آب در صنایع ساختمانی و ورود به بحث تولید آب شد. وی با ارائه آماری از مصرف آب در صنایع و کشاورزی از عدم توجه به مخاطرات زیست محیطی و طرح‌های آمایش سرزمینی در توسعه صنایع و کشاورزی انتقاد کرد و آن را تهدیدی برای امنیت و سلامت جامعه دانست. 
 
مهندس خرم در ادامه با اشاره به طرح جهش تولید مسکن گفت: توان و ظرفیت بالایی در شرکت‌ها و پیمانکاران داخلی وجود دارد که باید شناسایی شده و منابع لازم در اختیار آنان قرار بگیرد. وی با بیان اینکه اتلاف سرمایه در اثر طولانی شدن پروسه ساخت و ساز از دلایل اصلی ایجاد تورم در بازار مسکن و افزایش قیمت تمام شده آن است خواهان سرعت دادن به ساخت و ساز چه در روش‌های سنتی و چه در صنعتی‌سازی مسکن شد. مهندس خرم استفاده از ابزارها و روش‌های استاندارد در ساخت سنتی را یکی از الزامات حال حاضر دانست و خواهان تعریف استاندارها در این خصوص و نظارت سختگیرانه بر اجرای آن شد. 
 
وزیر اسبق راه و ترابری در بخش پایانی سخنان خود با بیان اینکه بخش خصوصی موتور محرک اقتصاد هر جامعه‌ای است خواهان کاهش تصدی‌گری دولت واگذاری هر چه بیشتر امور به بخش خصوصی شد و هماهنگی و همکاری دولت و بخش خصوصی را اصل اساسی در پیشبرد اهداف عالیه دولت‌ها دانست.
 
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان خراسان رضوی: تمدید تفاهم نامه مرکز تحقیقات نشان دهنده عملکرد مجموعه دفتر منطقه ای در خراسان رضوی است.
 
مهندس بشیر رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان خراسان رضوی در این دیدار ضمن استقبال از تمدید این تفاهم‌نامه ابراز امیدواری کرد تا در دوره جدید این همکاری که با محوریت سازمان نظام مهندسی ساختمان خراسان رضوی انجام خواهد شد و با استفاده از تجربیات دفتر طی سال های گذشته شاهد اقدامات موثر و ماندگاری در دفتر منطقه ای شمال شرق کشور باشیم.
 
مهندس بشیر با اشاره به دغدغه سازمان نظام مهندسی استان در خصوص عدم شفافیت آیین‌نامه تعارض منافع و همچنین نحوه مشارکت در طرح جهش مسکن، خواهان بازنگری در این دو مورد با هماهنگی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان‎‌ها شد.
 
در ابتدای جلسه حاضرین در این نشست به بیان دغدغه‌ها و راهکارهای خود در رابطه با فعالیت‌های مرکز تحقیقات پرداختند. اهم موارد مطرح شده به شرح زیر است:
 
دکتر مداحی: 
ممیزی انرژی در مورد ساختمان های نوساز و همچنین ساختمان های موجود و تلاش در ارایه برچسب انرژی برای ساختمان های نوساز و ارایه سیاست های تشویقی جهت نیل به کارایی حرارتی ساختمان و صرفه جویی در مصرف انرژی / بومی سازی مقررات ملی ساختمان و رفع تناقض ها در مقررات موجود / تشویق و حمایت در ارایه طرح های پژوهشی راهکار محور در جهت ارایه راه حل برای مشکلات حوزه صنعت ساختمان در استان 
 
دکتر استادی:
ضرورت انجام پژوهش‌های بومی درباره ی موضوعات خاص هر منطقه علاوه بر نگاه کل نگر در سطح کشور و نیز پژوهش هایی با موضوع رفع چالش های اجرایی در زمینه قوانین و مقررات در حوزه شهرسازی با همکاری مرکز تحقیقات
 
دکتر سیفی: 
با اشاره به تعاملات سازنده مرکز تحقیقات در سال های گذشته با سازمان و تفاهم نامه موجود، خواهان هدفمند کردن برنامه های پیش بینی شده در بازه زمانی مشخص و استفاده از ظرفیت های مهندسی استان شد.
 
مهندس صباغیان:
ورود مرکز تحقیقات به بازنگری در مبحث 2 مقررات ملی ساختمان
 
دکتر معظمی:
ارتباط با مراکز دانشگاهی و همکاری‌های پژوهشی با مرکز تحقیقات / ابلاغ مبحث ۲۳ (الزامات ترافیکی) / آمادگی همکاری با انستیتو آسفالت و پژوهشکده حمل و نقل مرکز تحقیقات
 
مهندس امیدوار: 
 پیشنهاد تشکیل کمسیون صنعتی‌سازی و فن آوری های نوین در سازمان نظام مهندسی ساختمان/ پیشنهاد الزام استفاده از سیستم ها و زیر سیستم های صنعتی سازی در بحث نهضت اقدام ملی مسکن/ پیشنهاد تعریف و افزایش امتیازات تشویقی استفاده از صنعتی سازی از جانب متولیان امر اعم از بانک ها، شهرداری و سازمان نظام مهندسی
 
مهندس طاهری اصل: 
 (ساختمان های موجود و ساختمان های در دست احداث) ضرورت برگزاری دوره‌های  آموزشی تربیت مدرس انرژی و دوره‌های ممیز انرژی در خراسان رضوی جهت احصا اطلاعات ساختمان‌های استان به منظور استفاده در سامانه ملی پایش انرژی / اجرایی شدن رده‌بندی انرژی ساختمان‌ها در خصوص مبحث 19 به صورت آزمایشی در خراسان رضوی، یزد، اصفهان و استان‌های متقاضی / توجه به بحث ایمن‌سازی در رده‌بندی انرژی ساختمان
 
مهندس جنتی پور:
اجرایی شدن مبحث 22 مقررات ملی / توجه هرچه بیشتر به بحث ساختمان‌های سبز و پایدار
 
دکتر شکیباپور:
الزام‌آور شدن پذیرش نظریه فنی در فرایند تصمیم گیری نظام مهندسی ساختمان  / استفاده از آزمایشگاه‌های همکار در مرکز تحقیقات / بازنگری در مورد مدت اعتبار 18 ماهه نظریه فنی / حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان دارای نظریه فنی محصولات
 
در پایان این نشست تفاهم نامه مشترک بین مرکز تحقیقات راه و مسکن و شهرسازی، اداره کل راه و شهرسازی استان و نظام مهندسی ساختمان خراسان رضوی در خصوص تمدید فعالیت دفتر منطقه ای شمال شرق مرکز تحقیقات به امضای دکتر شکرچی زاده، مهندس نژادصفوی و مهندس بشیر رسید.
 
می خواهیم سازمان نظام مهندسی را خانه دوم مهندسان کنیم
 
در همین حال، رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان با تشریح نتایج سفر اخیر خود به مشهد مقدس، گفت: می خواهیم سازمان نظام مهندسی را به خانه دوم مهندسان تبدیل کنیم.
 
به گزارش روابط عمومی سازمان، مهندس احمد خرم با بیان اینکه سفر به مشهد پس از انتظار طولانی به دلیل توقف سفرها و محدودیت های دو ساله کرونا محقق شد، به امتیازات این سفر اشاره کرد و اظهارداشت: موضوع هدفمندی انرژی را از مشهد مقدس در کشور شروع کردیم؛ حرکتی بسیار ارزشمند که در راستای خواست اولیای دین و با موضوع صرفه جویی و پرهیز از اسراف شکل گرفت.
 
وی دیدار با تولیت آستان قدس رضوی را از دیگر امتیازات این سفر عنوان کرد و افزود: در این دیدار مسایل خوبی مطرح شد، ضمن آنکه ما پیشنهاد تشکیل کمیته ای را برای رفع موانع طرح های مهمی که لازم است در این کانون معنوی کشور ایجاد شود، مطرح کردیم که مورد موافقت قرار گرفت. علاوه بر این، تصمیم گرفته شد در خصوص صرفه جویی انرژی نیز در کمیته یاد شده بحث و بررسی صورت گرفته و پیشنهاد روشنی درباره آن ارایه شود.
 
مهندس خرم با اشاره به استقبال صمیمانه و میزبانی گرم اعضای هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان خراسان رضوی از وی و همراهان، گفت: انتظار این است که همه ما مهربانانه، دوستانه و با رعایت انتقاد پذیری، سازمان نظام مهندسی را به خانه دوم مهندسان تبدیل کنیم تا با عشق به سازمان بیایند، با ارایه نظرات و پیشنهادات خود این مجموعه را در رسیدن به اهداف خود یاری کنند و به نظر می رسد خراسان رضوی می تواند پیشتاز این موضوع در کشور شود.
 
وی طرح مسائل اساسی کشور را امتیاز دیگر سفر به خراسان رضوی دانست و خاطر نشان کرد: آمایش سرزمین، مستر پلن های بخش فراور و طرح های توسعه استان ها از جمله موضوعاتی بود که در این سفر مورد تاکید قرار گرفت، چرا که بدون توجه به این موضوعات شاهد اتلاف منابع انسانی، مالی و تجهیزاتی خواهیم بود؛ بنابر این لازم است که همواره برای تحقق اهداف خود با سند حرکت کرده و گام برداریم. 
 
مهندس خرم با یادآوری پروژه های بسیار مهمی که در این استان اجرا شده است، تصریح کرد: کمربند شمالی شهر مشهد، شروع اتوبان مشهد باغچه تهران و مشهد چناران – قوچان و چهار خطه تربت 20 سال پیش آغاز و به سرانجام رسید.
 
وزیر اسبق راه و ترابری اضافه کرد: رکورد راه آهن سازی در آسیا و خاورمیانه در استان خراسان یکپارچه قدیم اتفاق افتاد. احداث هزار کیلومتر راه آهن بافق–مشهد طی سه سال تحقق یافت؛ نخستین راه آهنی که با سیگنالینگ تحویل شد. در تمامی این هزار کیلومتر از فناوری فیبر نوری کمک گرفتیم، ضمن آنکه کنترل های مربوطه نیز بصورت ماهواره ای انجام می شد و از همه مهمتر اینکه با احداث این راه آهن، مشهد از طریق ریل به آب های آزاد دنیا متصل شد.
 
وی اظهار امیدواری کرد در مقام عمل نیز بتوان با همدلی، همفکری، هماهنگی و همکاری با یکدیگر، با کیفیت و سرعت مناسب و بالا کارهای باقیمانده را انجام داد.
 
مهندس خرم در پاسخ به پرسش دیگری در خصوص اهمیت رشته های هفتگانه مهندسی و تفاوت آن ها در مقایسه با یکدیگر گفت: قبلاً می گفتند یک رشته عمران وجود دارد و سایر رشته ها فرعی است؛ کمی که جلوتر آمدیم، گفتند چهار رشته اصلی و سه رشته فرعی داریم. ما در این دوره معتقدیم هفت رشته اصلی داریم و البته به شوخی می توان گفت چهار رشته اصلی داریم و سه رشته اصلی. 
 
مهندس خرم اظهارداشت: کارهای مربوط به آن را ( چه چیزی را ) انجام داده ایم و شورای توسعه مصوبه آن را داده است و در حال حاضر بر روی تعرفه و اشکالاتی که احیاناً در شکست کار وجود دارد، کار کرده و آن ها رفع می کنیم. برهمین اساس، فکر می کنم در آذرماه نیز اصلی بودن این سه رشته در عمل مشخص شود.